Toki Heyeti Şanlıurfa”da

Toki Konutları 17 Haziran 2012 0
Toki Heyeti Şanlıurfa”da

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç’in TOKİ Başkanlığı ile yaptığı görüşmeler sonucunda Şanlıurfa’da gerçekleştirilecek TOKİ projeleriyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak ve gerçekleştirilecek olan projeleri yerinde incelemek amacıyla Ankara’dan bir heyet Şanlıurfa’ya geldi.


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, TOKİ Başkanlığı’ndan gelenyetkililer ile Şanlıurfa Valiliği Toplantı Salonu’nda bir toplantı gerçekleştirdi. Karşılıklı fikir alışverişi şeklinde geçen toplantıda Vali Güvenç, Şanlıurfa’da yapılacak konutlardan farklı kesimlerin TOKİ’den taleplerinin olduğunu belirterek, basın çalışanlarının taleplerinin en somut hale geldiğini dile getirdi. Gazeteciler tarafından yapılacak konutlar için belirli bir miktar para ayrıldığını belirten Vali Güvenç, Bakkallar Odası’nın da somut bir şekilde beşyüz konutluk bir talep dilekçelerinin olduğunu söyledi. Vali Güvenç, Bakkallar Odası’nın talebi için ise Maşuk ve Akabe’de yapılması gerekenin sadece yer tespiti olduğunu söyledi. Güvenç, ayrıca kamuda çalışan asgari ücretlilerin de KAŞİP sosyal konut talepleri olduğunu ve bu konuda da çalışmabaşlatılması gerektiğini vurguladı.

Konut taleplerinin ardından Şanlıurfa merkezde değerlendirilmesi gereken eski köy hizmetleri bölge müdürlüğü arsası, Merkez Yatılı İlköğretim Okulu ile yanındaki yetiştirme yurdunun arsaları, Üçyüz Evler’in bulunduğu yer ve mevcut Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’nün yeri olmak üzere dört ayrı yerin bulunduğunu dile getiren Vali Güvenç, bu yerlerin sorunlarının çözümü için çalıştıklarını ve bakanlıklarla görüştüklerini belirtti. Toplantının sonunda Vali Güvenç, konut taleplerini ayrı bir başlık altında kentsel dönüşüm projelerini de başka bir başlık altında değerlendirmek gerektiğini söyleyerek, “Hazır tüm yetkililer buradayken gidip konuştuğumuz yerleri yerinde inceleyelim” dedi.Vali Celalettin Güvenç’in başkanlığında yapılan toplantıya Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Vali yardımcısı Soner Zeybek, Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güllüoğlu, ŞUTSO Başkanı Sabri Ertekin, TOKİ yetkilileri Eda Korçak, Ender Turgut, Hüseyin Almalı, Gazeteci Dernekleri temsilcileri, Kamu İşçileri temsilcileri, TOKİ temsilcileri ve kurum amir ve yetkilileri katıldı. Görüşmenin ardından Vali Güvenç ve toplantıya katılanlar önce gazeteciler için yapılması planlanan Karaköprü’de, daha sonra Bakkallar ve Bayiler Odası için yapılması planlanan Maşuk ve Akabe’de incelemelerde bulundular. Burada bir açıklama yapan Vali Güvenç, Şanlıurfa’nın konut ihtiyacı bulunduğunu ve bunun için imarlı alanların gerektiğini belirterek, “Bu anlamda da bugün TOKİ idaremizden bir heyet geldi, talepleri görüşmeye başladık. İvedi olan acil olarak bakkallar odamızın bin konutluk bir talebi var, kamu taşeron işçilerimiz bin konutluk bir talebi var, ayrıca gazetecilerimizin de arzu ettikleri karaköprü de bir site talebi var. Bütün bunlarla ilgili araziyi alanı gezdik, mevcut durumu tespit ettik. İnşallah öğleden sonra da TOKİ’den gelen heyet teknik değerlendirmede bulunacaklar. Gerek Şanlıurfa Belediyemizden, gerek Karaköprü Belediyemizden ilgili arkadaşlar da katılacaklar. Defterdarımız, Milli Emlak Müdürlüğümüz katılacaklar. Umuyorum ki en kısa zamanda Maşuk bölgemizde beş yüz konut Bakkallar Odamız için, beş yüz konut işçilerimiz için sosyal konut olmak üzere bin konutluk bir projeyi devreye alırız diye düşünüyorum. Gazetecilerimizinki zaten önemli bir aşama kaydetmiş, çok sorunlu gözükmemektedir. Hayırlı olsun diyorum” dedi.

TOKİ’den gelen heyete teşekkür eden Vali Celalettin Güvenç, “Bu işlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Gereken tüm koordinasyonu, desteği valilik olarak ve ilgili birimlerimiz olarak vermeye devam edeceğiz. Daha güzel bir Urfa için, insanlarımızın daha yaşanabilir alt yapısı olan konutlarda, sitelerde yaşaması için elimizden geleni yapacağız. Bugün bunun için hayırlı bir çalışmayı başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gazetecilerimizin konutlarının iki ay içerisinde ihale aşamasına gelir diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

TOKİ yetkilisi Eda Korçak, TOKİ olarak belirtilen projeler için ellerinden gelen çalışmayı yapmak için Şanlıurfa’ya geldiklerini belirtti.


Sayfamızı Facebook’tan Takip Ediniz.İlinizdeki Toki Haberlerinden Anında Haberdar Olun.

Bir önceki yazımız olan TOKİ Sulukule Konutları yıkılmayacak! başlıklı haberimizde Fatih Belediyesi, İstanbul 4. İdare Mahkemesi ve Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu konu hakkında yorumunuzu yapın! »